Promovarea ofertei de studii universitare a Facultății de Chimie, Biologie, Geografie la Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu Timișoara

Promovare-CTEUT-1

Fiind prezenți în Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu din Timișoara pentru un concurs pe tema dezvoltării durabile cu elevi din clasa a X-a, în data de 22 noiembrie 2019 ne-am întâlnit și cu elevi ai claselor a XII-a pentru a discuta despre cariere și viitor. Astfel, elevii au beneficiat de prezentarea programelor de studii de licență, master și doctorat oferite de Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie prin Departamentul Biologie-Chimie, ilustrarea activităților extracurriculare în care sunt implicați studenții acestei facultăți și a facilităților distinctive oferite de Universitatea de Vest din Timișoara în comunitatea regională.

Am discutat în special despre cariera de viitor chimist, biochimist și biolog, despre curricula universitară pentru aceste programe de studii, despre practica de specialitate pentru aceste specializări, despre modalitățile de continuare a studiilor de licență, despre profilul unui absolvent cerut de către angajator și am ilustrat care sunt principalii angajatori ai absolvenților noștri. Implicarea activă a studenților în această acțiune a facilitat discuția cu elevii, a făcut ca dialogul să fie dinamic, antrenant și să fie implicaţi chiar şi cei mai timizi elevi. Sperăm să reîntâlnim cât mai mulți dintre acești tineri în sălile de cursuri ale facultății și universității noastre!