Shades of Meaning – Concurs interuniversitar de traduceri pentru studenți, ediția a V-a

Concurs Traduceri 2

Concursul interuniversitar de traduceri „Shades of Meaning”, ajuns anul acesta la cea de a cincea ediție, s-a desfăşurat în data de 15 noiembrie 2019 la UVT și a fost organizat de Lect. dr. Eliza Claudia Filimon, Lect. dr. Andreea Şerban, Conf. dr. Luminiţa Frenţiu, cadre didactice în cadrul Colectivului de limba și literatura engleză al Facultății de Litere, Istorie și Teologie din cadrul UVT. La concurs au participat studenți de la cinci universități, după cum urmează: Universitatea din Oradea (trei studenți coordonaţi de Lect. dr. Elena Gherdan), Universitatea UMFST din Târgu Mureş (cinci studenți coordonaţi de Lect. dr. Cristina Nicolae), Universitatea Sapientia din Târgu Mureş (doi studenți coordonaţi de Conf. dr. Attila Imre), Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (doi studenți coordonaţi de Conf. dr. Teodora Iordăchescu) şi Universitatea de Vest din Timişoara (29 studenți coordonaţi de Conf. dr. Luminița Frențiu, Conf. Univ. Loredana Pungă, Lect. dr. Eliza Filimon și Lect. dr. Andreea Șerban).

Și anul acesta concursul a avut trei secţiuni: traducere proză, traducere poezie și traducere specializată – toate presupunând traducerea a două fragmente, din engleză în română şi din română în engleză.

Premianții acestei ediții sunt:

Secțiunea PROZĂ

premiul I – GRASZL BIANCA LAURA, UVT

premiul al II-lea – TRIFAN ALEXANDRA MELANIE, UMFST

premiul al III-lea – CÎRCU ANDREEA, UVT

mențiune – MATEȘ ANDREEA, UVT

mențiune – RAZMAN NOEMI-KATALIN, Sapientia, Târgu Mureş

mențiune – BOTA CRISTINA-AMARIS, Universitatea din Oradea

Premiul special pentru creativitate în traducere din RO în EN – CÎRCU ANDREEA, UVT

Secțiunea POEZIE

premiul I – ISPAS SEBASTIAN, UMFST

premiul al II-lea – COJOCARIU MARIA-ANTONIA, UVT

premiul al III-lea – BOCA MĂLINA, UVT

mențiune – BĂRBĂU CĂTĂLIN- UAB

mențiune – OANA DOMNICA, UVT

mențiune – PANTILOI ANDREEA-BEATRIX, Universitatea din Oradea

Premiul special pentru creativitate în traducere din EN în RO – PANTILOI ANDREEA-

BEATRIX, Universitatea din Oradea

Secțiunea TRADUCERE SPECIALIZATĂ

premiul I – EVA LUIZA, UVT

premiul al II-lea – UNGUREAN DENISA, UVT

premiul al III-lea – CHEPTENE MARIA, UVT

mențiune – RAHOTĂ RAISA-IOANA, UVT

mențiune – TOMA ADRIANA, UVT

mențiune – MOLDOVAN ARMINA-IOANA, UVT

Premiul special pentru originalitate în traducere – EVA LUIZA, UVT

Sponsorul principal al ediției 2019 este editura Books Express. Evenimentul s-a desfășurat cu sprijinul Sindicatului Universitas Timisiensis, BOSCH Romania și al editurii UVT, iar premiile au fost oferite de editura Books Express și librăria Cărtureşti.