Studenții FMI în vizită la Nokia Technology Center Timișoara

Nokia (14)

La inițiativa Facultății de Matematică și Informatică și a companiei Nokia Timișoara, unul dintre cele mai importante centre de dezvoltare și cercetare din vestul României, peste 100 de studenți de la specializările de Informatică din cadrul Universității de Vest din Timișoara au vizitat compania în data de 14 noiembrie 2019. În cele trei ore petrecute la Nokia, studenților le-au fost prezentate tehnologiile pe care le dezvoltă în prezent, serviciile de telecomunicații oferite celor mai importanți furnizori de telefonie mobilă și proiectele dezvoltate în Nokia Romania Garage. Pentru studenți a fost ocazia perfectă de a-și forma o imagine de ansamblu despre o companie internațională, de a reflecta asupra evoluției tehnologice și de a admira exponatele de colecție ale muzeului Bell Labs, printre care putem aminti primul tranzistor sau primul telefon inventat de A.G. Bell, telefoane mobile inteligente, aplicații ale realității virtuale sau tehnologiei 5G.