Eveniment de formare privind proiectul RoS-NET2

75642448_1206503452854539_7837960327563051008_n

Concurs cu tema Orașul nostru durabil  organizat la Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu

În 22 noiembrie 2019 a avut loc primul eveniment de formare cu privire la conceptul de dezvoltare durabilă în cadrul proiectului „Rețeaua de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (ROmania Serbia NETwork for assessing and disseminating the impact of copper mining activities on water quality in the cross-border area RoS-NET-2). Evenimentul a fost organizat la Colegiul Tehnic Emanuil Ungureanu din Timișoara și a implicat 20 de elevi din clasa a X-a și patru profesori care predau științe (fizică, chimie, biologie) în această unitate școlară. Întâlnirea a constat în prezentarea conceptului de dezvoltare durabilă, ilustrarea conceptului prin vizionarea unor filme specifice, respectiv a fost organizat un concurs de idei provenite de la elevi cu tema „Orașul nostru durabil”. Elevii au fost împărțiți în 5 grupe și fiecare grupă a propus soluții privind dezvoltarea durabilă a orașului Timișoara având în vedere toți pilonii dezvoltării durabile și anume: durabilitatea economică, durabilitatea socială și durabilitatea mediului. Soluțiile oferite au fost argumentate în fața tuturor colegilor și echipele s-au evaluat reciproc folosind o grilă de evaluare ce le-a fost pusă la dispoziție de echipa proiectului. În urma evaluărilor, grupele câștigătoare au primit diplome. Prin completarea unui chestionar de evaluare a activității, elevii au apreciat evenimentul ca fiind bine organizat, au specificat că acest eveniment le-a schimbat percepția asupra dezvoltării orașului, le-a plăcut că au lucrat în echipă, au învățat lucruri noi și utile și că își doresc să mai participe la evenimente similare.

Pe lângă implementarea concursului cu tema dezvoltării durabile, am realizat și o informare a elevilor din clasele a X-a și a XII-a și a profesorilor participanți cu privire la implementarea proiectului, problema comună a celor două țări în ceea ce privește efectele exploatărilor miniere de cupru, obiectivele, activitățile și rezultatele așteptate ale proiectului.