O, festus dies!

Latina 5

Ziua de 12 decembrie 2019 a fost o zi festivă pentru toţi cei incluşi în programul de studii clasice, care au luat parte la un mic spectacol, coordonat de lect. dr. Maria Subi şi intitulat sugestiv O, festus dies!

Spectacolul i-a reunit, din nou, pe studenţii latinişti şi pe prietenii lor din diverse licee ale oraşului, precum şi pe profesorii lor: conf. dr. Valy Ceia, lect. dr. Maria Subi (Universitatea de Vest din Timişoara), prof. dr. Loredana Milincu (Şcoala Gimnazială nr. 18, Timişoara), prof. Monica Ghera (Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” şi Liceul Waldorf Timișoara), prof. Nicoletta Sturza (Liceul Teoretic „VladŢepeş” Timişoara). Locul de desfăşurare a fost sala 204, sala obişnuită de curs a clasicelor, care, însă, a îmbrăcat veşmânt de sărbătoare, împodobită fiind cu beteală, desene, culori şi accesorii de sezon.

În acest decor s-au desfăşurat junii interpreţi, costumaţi şi ei în spiritul Crăciunului: Ana-Maria Avrămuţi, Eliza Bătrîn, Cătălin Ciobanu, Anca Ciubuc, Benedict Cobzaru, Simina Coman, Maria Macavei, Maria Magiaru, Rebeca Andreea Nedeianu, Martina On, Rebecca Ioana Pascu, Denisa Radu, Maria Redeca, Bianca Tasi – asistaţi îndeaproape de Claudia Bădeţ şi Laurenţiu Şandru, ce au asigurat sonorizarea şi înregistrarea evenimentului. Toţi colindătorii improvizaţi ad hoc au arborat roş-albul festiv, căciuliţe de Moş Crăciun sau corniţe de ren şi, cu multă voie bună, au interpretat câteva colinde în limba latină. Piesa lor de deschidere a fost Tinniat, tinniat tintinnabulum („Să sune zurgălăii”), piesă cântată pe acordurile lui Jingle Bells, care a fost imediat preluată şi fredonată de cei din public. A urmat apoi Feliz Navidad, ce a devenit, cu acest prilej, Felix Natale – textul versiunii latineşti fiind elaborat, în întregime, de o studentă din anul întâi: Rebecca Ioana Pascu (fostă olimpică la Olimpiada de limba latină). Nu a lipsit nicio versiune de tip latina hilara a declinărilor latineşti, care a stârnit amuzamentul celor din sală.

Desfăşurat în ritm alert, vioi, întregul spectacol a fost întâmpinat cu multe zâmbete şi aplauze, iar interpreţii au fost răsplătiţi cu dulciuri oferite de cadrele didactice din colectivul de filologie clasică.

Pe de altă parte, oaspeţii s-au simţit îmboldiţi de exemplul gazdelor şi au dorit să le ofere o replică muzicală. Ca atare, s-a alcătuit un nou grup de colindători, compus din: Adrian Aftanache, Deian Ageu, Denisa Bunziac, Cassia Ciocârlan, Andra Coman, Mario Domilescu, Ana Gvozdenovici, Victoria Lazăr, Amalia Marinescu, Petru Opriș, Alina Plescher, Alex Pocaznoi, Daiana Pop-Nicoară, Andi Rus, Tania Rusu-Rancov, Mihaela Tuli – elevi de la Liceul Waldorf Timișoara, care şi-au dovedit şi ei talentele artistice, fiind apreciaţi cum se cuvine de public.

La sfârşit, studenţii şi elevii, gazde şi oaspeţi deopotrivă, s-au reunit, au povestit şi s-au amuzat împreună, apoi şi-au făcut fotografii lângă bradul din holul UVT etc. În ton cu atmosfera creată, toţi s-au simţit şi s-au arătat zâmbitori şi ferice, ridentes et felices. Cu adevărat, festus dies!