GIS Day – 13.11.2019 – Ziua Mondială a Sistemelor Informatice Geografice celebrată la Departamentul de Geografie al Universităţii de Vest din Timişoara

3

Miercuri, 13 noiembrie 2019, în toată lumea s-a celebrat Ziua Sistemelor Informatice Geografice. Nici Departamentul de Geografie din cadrul Facultății de Chimie, Biologie, Geografie nu s-a lăsat mai prejos şi a organizat un eveniment împreună cu membrii asociației GEOTIM, axat pe promovarea acestui domeniu și a Departamentului de Geografie în sine, în rândul celor mai mici. Evenimentul, aflat la a saptea ediţie, s-a desfășurat în holul mare al UVT, începând cu ora 9:00, la acesta participând elevi din ciclul gimnazial şi studenţi „boboci”, care au fost antrenaţi în diferite activităţi de profil de către studenţii geografi. În hol au fost amplasate șapte standuri la care s-au desfășurat aplicații interactive precum: geocaching, elaborarea unor hărți pe diferite teme, proiecții video, iar pentru cei mai nerăbdători, chiar și fișe de colorat, însoțite de o poveste tematică. Evenimentul a fost un prilej deosebit nu numai pentru promovarea Departamentului de Geografie, ci şi a programelor de studii de licenţă şi masterat în care aplicaţiile GIS îşi asumă un loc prioritar în formarea în rândul studenţilor a unor competenţe specifice, dar în acelaşi timp complexe, de mare actualitate pe piaţa contemporană a muncii.

Prof. univ. Dr. Habil. Lucian Drăguţ