Prof. univ. dr. Vasile Popovici – profesor invitat la „Școala de Înalte Studii în Științe Sociale” (EHESS), Paris

vasile-popovici

În perioada 16 octombrie – 16 noiembrie 2019, la invitația reputatului profesor de estetică și filozofie Jean-Marie Schaeffer, Prof. Vasile Popovici de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara a fost invitatul „Școlii de Înalte Studii în Științe Sociale” (EHESS) de la Paris, instituție de învățământ superior de elită din sistemul francez, unde au predat de-a lungul timpului Roland Barthes, Gérard Genette, Tzvetan Todorov, Claude Lévi-Strauss, Edgar Morin, gruparea de istorici de la Annales etc. La cursurile de hermeneutică literară despre Proust, Martin du Gard, Colette și Rimbaud au asistat studenți de la master II, doctoranzi din Franța, SUA, Croația, Grecia și Republica Cehă precum și cercetători și directori de studii de la Centrul Național de Cercetări Științifice (CNRS).  ( https://www.ehess.fr/fr/personne/vasile-popovici )