Programe de tutoring și consiliere educațională pentru promovarea dezvoltării academice și sociale a studenților

events-foto2

Universitatea de Vest din Timișoara, aflată printre cele mai prestigioase, motivate și dinamice instituții de profil din România, anunță demararea unui nou proiect semnificativ pentru direcția de dezvoltare internă a comunității sale.

UVT va implementa un nou proiect CNFIS-FDI-2020 sub denumirea: „Crește în UVT”: crearea de oportunități pentru promovarea dezvoltării academice și sociale a studenților, prin programe de tutoring și consiliere educațională și în carieră (CNFIS-FDI-2020-0232), proiect cu valoarea de 415 mii lei.

Scopul proiectului îl reprezintă creșterea ratei de promovare a examenelor și finalizarea studiilor academice, prin dezvoltarea de programe de tutoriat și consiliere educațională care să susțină și să creeze oportunități de dezvoltare academică și socială a studenților din Universitatea de Vest din Timișoara, facilitând astfel integrarea lor ulterioară pe piața muncii.

În acest sens, programele de tutoring și consiliere academică vor pune accent pe:

(1) Proiectarea și dezvoltarea, la nivel de UVT, a unui sistem integrat de formare/abilitare a cadrelor didactice care vor avea atribuții de tutori pentru studenții din UVT, precum și a unui sistem integrat de formare/abilitare a studenților care vor avea atribuții de tutori pentru colegii lor;

(2) Elaborarea și derularea de programe de formare/abilitare a cadrelor didactice care vor avea rol de tutori pentru studenți și a studenților care vor avea atribuții de tutori pentru colegii lor;

(3) Pilotarea, la nivelul UVT, a sistemului integrat de formare a cadrelor didactice și a studenților abilitați pentru a derula activități de tutoring pentru anasamblul studenților din UVT.

Proiectul se fundamentează pe rezultatele diagnozei realității concrete asupra practicilor și serviciilor de consiliere educațională și în carieră din UVT (CNFIS-FDI-2019-0153) și este realizat în colaborare cu Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) al UVT.

Informații suplimentare vor putea fi găsite și pe site-ul CCOC (https://ccoc.uvt.ro/).